Podíváme se tak trochu do zákulisí, když by hořela nějaká stavba. Zkušenosti a praxe, to jsou dvě veličiny, které jsou samozřejmě k nezaplacení. Problém je ještě v jednom bodu a to je, že při řešení požární bezpečnosti staveb je nutné znát i hodnotu stavebního materiálu. Jaká je odolnost stavebních výrobků a přirozeně samotné konstrukce. A na takovou otázku musí dát odpověď požární ústav, který se zabývá zkoumáním materiálu, provádí různé zkoušky podle příslušných evropských zkušebních norem, které jsou prováděny pro konkrétní stavby a konstrukce. Díky tomu se provádí nejen požární zkoušky stavebních materiálů, ale také i jak reagovat a zasáhnout v případě opravdového požáru.
Obrovská pomoc
Taková pomoc je samozřejmě nejen pro samotné hasiče, kteří budou na stavbu připraveni nejvybavenější a nejúčinnější technikou, ale rovněž to může posloužit stavebním inženýrům při navrhování nových staveb, čímž by se mohlo zabránit větším tragédiím. Evropské požární normy právě vycházejí z těchto experimentů, které se provádí v laboratorních podmínkách. Reakce na oheň se poté vyhodnotí podle toho, jak dopadla zkouška. A samozřejmě možnost ověření, jak si materiál povede v boji s ohněm, je další efektivní krok, jak detailněji naplánovat i celkový zásah. Je tady více než jasné, že jde o každou vteřinu. Ačkoliv bezpochyby správně nastavená protipožární ochrana je rovněž velmi cennou pomocnicí.
Akreditovaná požární zkušebna
V naší republice je k takovým účelům zřízena akreditovaná požární zkušebna PAVUS, která disponuje řadou zkušebních pecí a dalších zařízení. Její laboratoře jsou vybaveny komplexním zkušebním zázemím, kde se dají zkoumat rozličné materiály, jak budou reagovat na ohnivé jazyky, což samozřejmě platí i v případě samotných konstrukcí. Klasifikuje tak výsledky všech zkoušek a vystavuje následně protokoly. To vše samozřejmě vede k lepším výsledkům a rovněž to rozšiřuje obzor i profesionálům.