Co je to vlastně úzkost
Úzkost je nadměrný strach způsobený z běžných životních situací, například z veřejných prostor, ze sociálního kontaktu z jízdy dopravními prostředky hromadné dopravy a dalších. Někdy může úzkost spouštět také strach z vlastního selhání či z vysoce nepravděpodobných scénářů.
Příznaky úzkosti
Mezi hlavní příznaky úzkosti patří:
- svírání v hrdle,
- zrychlený srdeční rytmus,
- pocení nebo naopak zimnice,
- nevolnost a pocit na zvracení,
- mravenčení v končetinách,
- závrať,
- nemožnost se pohnout,
- slabost v končetinách.
Jak vidíte, fyzické projevy úzkosti jsou velmi nepříjemné a společně s těmi psychickými dokážou negativně ovlivňovat život každého z nás.
Léčba úzkosti
Zajímá vás, co pomáhá na úzkost? Pokud vás přepadne, když jste doma, ideálním řešením je se sebrat a jít se projít na čerstvý vzduch – anebo se věnovat nějakému sportu. Fyzická aktivita se ukázala jako dobrý pomocník, stejně jako dostatečný a kvalitní spánek.
Co ale naopak není odborníky doporučováno, to jsou omamné a návykové látky. Kromě marihuany a dalších drog to platí také pro alkohol. Naštěstí se dá úzkost také léčit, a pravidelným docházením na terapii se dá dokonce úplně potlačit.
Jedinci, kteří trpí úzkostnými poruchami, by neměli odkládat návštěvu odborníka. Čím dříve po objevení prvních příznaků navštíví ordinaci terapeuta, tím lépe. Úzkost totiž není pouhý strach, ale klasifikovaná psychická nemoc. A jako každá jiná nemoc se dá léčit.