Mít přesnou představu o pohybu vozidel a o využívání pohonných hmot je žádoucí v podstatě pro každého vlastníka firemních vozových parků. Provozovatelé autodopravy, přepravní firmy, ale i soukromé osoby běžně využívají soustavy čidel a GPS lokátorů, které monitorují pohyb vozů doslova v reálném čase.
Výhody a opodstatnění monitorování motorových vozidel
· Každé vozidlo vybavené lokátory je zaznamenáno na aplikační bázi notebooku, stolního počítače, nebo chytrého telefonu a jeho provozovatel má přehled o tom, kde se aktuálně nachází. Současně s tím má k dispozici záznam předchozího pohybu vozu zakreslený do mapy. Díky tomu lze snadno odhalit tzv. černé jízdy, nebo pohyb vozu mimo povolenou trasu. Je statisticky prokázáno, že více než polovinu řidičů služebních aut to svádí k tomu, využít je pro soukromé účely.
· Aplikace sledování vozidel mívá možnost nastavit povolenou oblast rozsahu pohybu vozu, a jestliže ji překročí, zařízení odesílá upozornění na e-mail, nebo na mobilní telefon. Jedním z příkladů může být např. využívání služebních vozů pouze v areálu továrního objektu, letiště, svozových tras apod.
· Data o pohybu vozů z jednotlivých čidel jsou zaznamenána a ukládána buď na lokálním diskovém prostoru počítače, nebo na serveru, a lze je pochopitelně archivovat a duplikovat a zabránit jejich ztrátě. Zároveň je programové rozhraní chráněno přístupovými jmény a hesly před přístupem do nepovolaných rukou.
· GPS lokátory jsou ideálním prostředkem při sledování odcizených aut, zejména amatéry. Ti zpravidla nemohou taková zařízení vůbec odhalit. Některé systémy mohou dokonce vůz zastavit na dálku.
· Součástí systému je i čidlo pro monitorování stavu paliva v nádrži. Registruje každé tankování, měří průměrnou a reálnou spotřebu a upozorňuje provozovatele vozu na různé nesrovnatelnosti. Poměrně často se totiž stávalo u služebních vozů, že byla evidence paliva vykazována jinak, než k jaké skutečně došlo, a benzín a nafta tak mnohdy končily v nádržích soukromých vozů.