Služby

Pravé, nebo kočičí zlato: Jak poznat rozdíl?


Když dojde na blyštivé věci, můžeme lidi rozdělit do dvou kategorií. Do první patří ti, kteří si potrpí na kvalitních produktech, ze kterých čiší luxus. Druhá skupina miluje vše, co se blýská, nezávisle na tom, zda je o drahé kovy nebo levnější náhrady. Ani jeden přístup není vyloženě špatný, pokud však máte prodejci zaplatit za pravé zlato, měli byste vědět, jak ho poznat.

Jak poznat pravé zlato?

Nezáleží na tom, jestli jdete nakupovat do starožitnictví nebo do klenotnictví. Kvalitní obchodník by vám ke kupovanému produktu vždy měl být schopen doložit pravost zlata prostřednictvím puncu, díky tomu máte jistotu pravosti a zároveň také ryzosti.

Jednoduchým způsobem je test pomocí magnetu. Zlato magnetické není, takže pokud se na daný předmět magnet chytne, máte jistotu, že se o pravé zlato nejedná.

V klenotnictvích zkoušejí pravost také pomocí kyselin. I vy můžete snadno doma kápnout ocet na šperk, avšak pokud si nechcete nepravý kousek zničit, není to úplně vhodné. Test totiž funguje tak, že zlato při kontaktu s kyselinou nijak nereaguje, falešná varianta ale změní barvu.

zlato

Zlato také vyniká vysokou hustotou, díky čemuž je velmi těžké. Samozřejmě ne vždy můžete takto ryzost zkoušet, když je zlato součástí například starožitných hodin, obrazů či jiných předmětů. V takovém případě je vhodné se obrátit na odborníky, kteří používají k ověření rentgen.

Co je to ryzost zlata?

Ryzost jsme již zmínili výše. Co to vlastně je? Ryzost zlata vyjadřuje, jak čisté je zlato v určitém předmětu. Čím vyšší je ryzost, tím více zlata daný předmět obsahuje.

Velmi často se uvádí v karátech. Například v Evropě se na puncu pravosti používají čísla jako 585 (14 karátů), 750 (18 karátů) nebo 999 (24 karátů).