Kvalitní okna jsou základem každé budovy. Díky nim je zabraňováno nechtěnému úniku tepla a jsme chránění před okolním hlukem. V současné době se na trhu pohybuje mnoho firem, které se touto problematikou zabývají. Není problém sehnat firmu, která dělá plastová okna ve Frýdku Místku, Ostravě, Olomouci nebo kdekoliv jinde. Všechny firmy nabízí nespočet možností a variant, ze kterých může zákazník vybírat. Víte, jaký je v nich rozdíl a jaký druh oken je právě pro vás ten nevhodnější?
Komory
Ještě před pár lety se běžně prodávaly troj nebo čtyř komorová oka. Vyšší počet komor byl považován za luxus. Dnes se situace změnila a za naprostý základ jsou považována okna pětikomorová. Nicméně v nabídce mnoha firem jsou již i okna šesti, sedmi nebo osmikomorová. Nicméně samotný počet komor nemá na tepelnou izolaci až tak velký vliv. Vždy je potřeba přihlédnout i k typu zasklení, použitému těsnění a vestavné hloubce.
Vestavná hloubka
Vestavná hloubka nebo také tloušťka okenního profilu, má na celkové těsnění oken velký vliv. Minimální tloušťka okenního profilu by měla být 70 mm. Ideálně pak 80 mm v kombinaci se šestikomorovým profilem. Mějte tedy na paměti, že rozměr hloubky a počet komor jsou přímo úměrné výsledným izolačním vlastnostem.
Počet skel
V současnosti standart velí použití dvojskla. Nicméně s rostoucími cenami energií, je počet skel zvyšován. Není se čemu divit, vždyť použití trojskla místo klasického dvojskla dokáže snížit tepelné ztráty až o 30%. Tento typ skel je tedy používán hlavně v energeticky úsporných či pasivních domech, nebo bytovkách.
Těsnění
Největším tepelným ztrátám dochází ve spárách, tedy v místě, kde se setkává okenní rám s křídlem. Jaký druh a počet těsnění je u oken použit, je nutné se prodejce zeptat, neboť těsnění má přímí vliv na případné zatékání vody do interiéru a rosení oken.