Zejména u herních počítačů je výkon skutečně klíčový. Pokud jste si tedy herní počítač pořídili, měli byste využívat hlavní výhody, kterou jeho vlastnictví přináší. Jakmile začnete pozorovat, že výkon vašeho počítače již neodpovídá požadavkům, které na něj kladete, je čas na upgrade.
Jak ale poznáte, že už je na čase? U herního počítače je třeba sledovat především dvě kritéria:
- Rychlost načítání her
- Počet FPS, tedy plynulost hry po načtení
Jakmile zjistíte, že se hry při našem požadovaném nastavení načítají příliš pomalu, či mají po načtení málo FPS, pravděpodobně je čas na upgrade počítače. Pojďme se nyní podívat na to, které komponenty je třeba vyměnit, abychom zlepšili rychlost či počet FPS.
Rychlost pevného disku
V dnešní době už se pravděpodobně nestane, že vás disk bude omezovat svou velikostí. Co je ovšem mnohem pravděpodobnější je, že vás bude limitovat v rychlosti načítání samotných her. Na počet FPS u herního PC disk vliv nemá. Pokud máte problém při načítání her, možným řešením je nahrazení disku.
Ať už si vyberete z hlediska technologie starší HDD disky, či mladší SSD disky, pak záleží na tom, jaká cena je pro vás přijatelná.
RAM
RAM bývá často spojována se zázračným zrychlováním herních počítačů. Takového efektu však s největší pravděpodobností nedosáhnete. Přesto může být váš herní PC tímto komponentem limitován. Nejlépe to zjistíte tak, že budete sami sledovat například ve Správci úloh, kolik RAM využíváte nyní.
Pokud váš operační systém provádí stránkování na disku, je také třeba pořídit věští RAM, abyste dosáhli zrychlení vašeho herního počítače.
Grafická karta a procesor
Pokud nejste spokojení s počtem FPS, případně vám nestačí kvalita grafiky, ve většině případů nezbývá než vyměnit procesor a grafickou kartu.
O těchto dvou komponentech se vyplácí přemýšlet dohromady, abyste se vyhnuli tzv. „bottleneck“ efektu, kdy vaše CPU poběží na 100 %, ale grafická karta například pouze na 10 %. Vždy je třeba kupovat CPU a GPU, které si svým výkonem odpovídají.
U CPU jste limitováni vaší základní deskou. Vždy je tedy třeba si předem zjistit, zda můžete nový procesor propojit s deskou, a zda nebude třeba aktualizovat BIOS.
Dostatečně výkonný zdroj a chlazení
Jakmile se pustíte do upgradu vašeho herního počítače, vždy je třeba zkontrolovat, zda nové komponenty dokáže váš zdroj napájet a nebude docházet k přehřívání. To se týká zejména výše zmíněného procesoru a grafické karty.
Zejména u zdrojů je třeba dávat pozor na kvalitu výrobce, abyste nedali peníze za zdroj, který nebude schopen váš počítač napájet.
Základní deska – motherboard
V neposlední řadě není možné u herního PC zapomenout na základní desku. Je třeba si ověřit, zda do té stávající lze všechny nové komponenty zapojit jak po stránce hardwarové, tak té softwarové.
Zejména ve chvíli, kdy je základní deska starší, nemusí být software kompatibilní. Právě hardwarová a softwarové kompatibilita je hlavní výhodou nákupu již předem seskládaného počítače na hry.
Chcete ušetřit za upgrade herního PC? Projděte si nabídku repasovaných herních počítačů na stránkách incomputer.cz