Kvalitu městského života ovlivňuje celá řada faktorů. A rozhodně se v konečném výčtu neobjevuje pouze dostatek pracovních příležitostí, minimum kriminality, nabídka bydlení nebo třeba kvalita životního prostředí. Zvláště lidé ve městech touží alespoň na chvíli zapomenout, že se nachází v přelidněné metropoli a užít si kousek přírody. Právě za tímto účelem města, či městské části vybudovávají oblasti se zelení, které by měly být opatřeny městským mobiliářem.
Přemýšleli jste někdy nad městským mobiliářem a do jaké míry ovlivňuje to, jak se v daném prostředí budeme cítit. Mnoho z nás si jistě uvědomuje, že řada měst kvalitu veřejného prostoru příliš neřeší. O to víc nás možná udiví místa, kde tomu tak není. V České republice jich přitom najdeme nespočet. Mnohdy však fungují ne zapříčiněním městské části, ale soukromníka, který se jednoduše rozhodl provozovat veřejný prostor například v souvislosti s nijak nevyužít parterem.
Dalo by se říci, že lidé si na kvalitu venkovního městského mobiliáře už tak trochu zvykli. Na druhou stranu se ale jedná o prvky veřejného prostranství, o které by se mělo město náležitě starat. Městského mobiliáře je ve většině měst stále nedostatek a je jen otázkou zda se situace v dohledné době změní. Parkové lavičky, odpadkové koše nebo třeba pítka dokáží vytvořit příjemné prostředí, ve kterém se budou alespoň na chvíli zastavovat lidé. Pokud je navíc takové místo doplněno o nějakou formu sportovního vyžití, dětské hřiště, občerstvení a sociální zázemí, úspěch je skoro zaručen. Je jen škoda, že takových projektů je u nás jen poskromnu.
Větší města vypisují na podobu městského mobiliáře architektonickou soutěž, na základě které je pak vybrán nejlepší návrh s ohledem na kvalitu projektu a finančních možnostech města. Menší města bohužel tuto možnost nemají, a proto se mnohdy musí spolehnout na nabídky výrobců.