Finance

Jak zajistit dlouhodobou ochranu vašeho rodinného majetku


K ochraně rodinného majetku lze využít řadu nástrojů. V čem mohou konkrétně být užitečné svěřenské fondy? Jak probíhá jejich založení?

Jak chránit majetek v rodině

Jednou z rozšířených technik správy rodinného majetku představuje tzv. family office nebo-li rodinná kancelář, jak zní též užívaný český ekvivalent. Jedná se o soukromě vlastněnou společnost, která se zabývá správou investic, zpravidla v dobře situovaných rodinách.

majetek

Základ zpravidla tvoří privátní či rodinný holding, například v podobě akciové společnosti. Ten ovládá dceřinné firmy, v nichž je uspořádán majetek. U nemovitostí se často využívá ochrana prostřednictvím obchodních společností, doplněných třeba též o rodinnou nadaci. V tomto případě navíc může být doplňkově též založen tzv. svěřenský fond.

Právě svěřenský fond sám o sobě může být mimořádně užitečným nástrojem. Představuje soubor majetku bez právní subjektivity vyčleněný ke zvláštnímu účelu. Držený a spravovaný je jmenovanou osobou ve prospěch obmyšleného.

Jaké jsou výhody správy rodinného majetku pomocí svěřenských fondů

Do svěřenského fondu lze v rámci rodiny vyčlenit jednak již existující majetek, ale i ten, jenž teprve vznikne v budoucnu. Zpravidla se tak v těchto případech jedná o samotné finanční prostředky, rodinnou firmu, příjem z autorských práv a podobně.

V rámci rodiny má svěřenský fond základní výhodu především v tom, že se zcela vymyká z dědického práva. Prakticky to znamená, že se majetek nestává předmětem dědického řízení, neberou se v úvahu nepominutelní dědicové, povinné díly, přechod dluhů a závazků ani jiné principy dědického práva.

Tím lze eliminovat riziko, že dědicové přistoupí ke svému podílu nezodpovědně. Fond může chránit majetek nejen před riziky plynoucími z běžného občanského života, ale i toho podnikatelského.

fond

Stejně tak lze rodinný svěřenský fond využít jako nástroj pro převod majetku na potomky, typicky například může jít o rodinnou firmu. A to se zřetelně vyčleněnou strategií dalšího přístupu a tak, aby na to příjemci byli již adekvátně připraveni.

Kromě toho tato forma správy přináší možnost hmotného zabezpečení dosud nezletilých potomků, již stárnoucích rodičů nebo jednoduše těch, kteří se o sebe z různých důvodů sami postarat optimálně nemohou.

Kromě rodinného svěřenského fondu existují i další typy:

  • Osobní svěřenský fond
  • Obchodní svěřenský fond
  • Charitativní svěřenský fond
  • Investiční svěřenský fond

Jak se svěřenský fond zakládá

Svěřenský fond se zřizuje na základě smlouvy. Ta musí mít formu notářského zápisu nebo závěti. Založit jej totiž lze za života anebo pro případ smrti. Smlouva bývá uzavírána zpravidla mezi zakladatelem a svěřenským správcem, případně obmyšleným. Zákon tuto část ale přesněji nespecifikuje.

Každý svěřenský fond dále musí disponovat statutem. Jeho založení je za úplatu anebo bezúplatné. Oficiálně je zřízen okamžikem přijetí pověření ke správě majetku svěřenským správcem. Vzniká ale až dnem zápisu do evidence svěřenských fondů, případně až smrtí zůstavitele a následným zápisem.

Založení svěřenského fondu tak z principu není úplně jednoduché. Vyplatí se vám proto spolupráce s profesionály – Parkerhill.cz. Proto neváhejte a konzultujte s odborníky správu majetku na míru vašim potřebám.