Bankovní i nebankovní společnosti nabízejí celou řadu možností, jak získat potřebné finanční prostředky. Pokud se rozhodnete pro klasickou hypotéku od banky, pak vám pomůže získat základní informace hypoteční kalkulačka.
§ Je zapotřebí se zaměřit především na údaj RPSN, ze kterého se dozvíte veškeré platby, výši úrokové sazby a další nezbytnosti.
Jestliže z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete využít bankovních produktů, pak je další možností je nebankovní půjčka, konkrétně rychlá půjčka, která má celou řadu podob. Liší se především ve výši poskytované částky.
o Při výběru konkrétního druhu se můžete řídit například i podle toho, v jaké oblasti potřebujete možnou toleranci.
o Pokud máte z minulých období záznamy v registrech dlužníků, pak bude ideálním produktem půjčka s registry dlužníků.
– Je nutné počítat s tím, že úroková sazba bude vyšší a také nedosáhnete na vyšší poskytovanou částku.
Není to tedy většinou vhodné řešení pro živnostníky, kteří většinou hledají produkt pod označením půjčka pro podnikatele.
Pozor na špatné rozhodnutí
Před tím, než podepíšete úvěrovou smlouvu, je třeba vše dobře rozvážit. Je to velký závazek do budoucna na dlouhou dobu. Při nesplácení těchto závazků může dojít k nepříjemným situacím, které mohou vyústit v opravdový problém, kterým je exekuční příkaz na nemovitost. Pak bývá obvykle jediným řešením oddlužení neboli osobní bankrot.
§ Tento krok může mít dvě různé podoby.
a) Splátkový kalendář. V tomto případě se jedná o odevzdávání všech příjmů po dobu pěti let. Dlužníkovi zůstává pouze nezabavitelné minimum.
b) Zpeněžení majetku. Jedná se o prodej majetku dlužníka. Většinou formou dražby.
Cílem osobního bankrotu je uspokojení věřitelů a zároveň pro dlužníka také šance na nový start. Pokud dlužník splatí v pětiletém období osobního bankrotu alespoň třicet procent ze svého dluhu, je mu zbytek dluhu prominut.