Zboží

Halogenidové výbojky pod drobnohledem


Jednostranné výbojky

Jsou konstruovány pro speciální svítidla typu reflektorů. Mají kolíčkové nešroubovací patice, nejčastěji to bývá G12. Většinou se používají pro osvětlování výstavních ploch. Nejznámější barevný odstín světla je teplé bílé světlo 2700 K. Tyto halogenidové výbojky se vyrábí v rozpětí od 20 do 150 W, ale setkáváme se i se speciálními výbojkami pro přenosná svítidla v cyklistice a pro potápěče o příkonu 10 W z bateriových zdrojů.
velký stadion.jpg

Bez vnějšího ochranného krytu (baňky)

Známe je v mnoha typech provedení. Jedním z nich jsou výbojky pro reflektory, určené k osvitu velkých ploch, např. fotbalových a atletických stadionů. Výkon těchto světel běžně přesahuje 1000 W. Naopak výbojky s krátkým obloukem se používají buď v reflektorech automobilů, nebo jako lampy do zpětných či LCD projektorů. Halogenidové výbojky se řadí obecně k nejsilnějším zdrojům světla, existuje dokonce extrémně svítivá výbojka o příkonu 400 kW.

Šroubovací patice

Vyrábí se většinou v patici E40 o příkonu od 32 W do 3,5 kW. Některé z nich produkují teplé bílé světlo o teplotě chromatičnosti 4200 K, rozšířená jsou i chladnější světla 6000 K. Podle příkonu těchto výbojek jsou v nich instalovány různé předřadníky. U některých typů se využívají i předřadníky pro sodíkové výbojky – důvodem je zvýšení světelného toku. Výhodou náhrady halogenidových výbojek za sodíkové je dlouhá životnost, ekonomické důvody, a především výměna světelného zdroje se žlutým světlem, které v mnoha případech nevyhovuje.
osvětlený stadion.jpg

Sufitové výbojky

Jejich tvar a patice jsou v podstatě totožné s klasickými halogeny. Nejčastěji se s nimi setkáme v bílé neutrální a v bílé teplé barvě. Mají velmi dlouhou životnost, poměrně značný světelný tok, a zásadní je i jejich velikost. Z toho důvodu se používají v osvětlování výkladních skříní obchodních domů, konferenčních prostor a obchodních center. Uvnitř baňky se nachází keramický hořák, který v kombinaci s luminoforem vytváří stabilní podání barvy světla po celou dobu životnosti. Podmínkou je však (u většiny z nich) přesná poloha výbojky ve svítidle – vždy pouze vodorovná. U příkonů od 35 W do 150 W se používají předřadníky pro sodíkové výbojky, ovšem u elektronických předřadníků lze některé výbojky rozsvítit ve dvou odlišných barevných odstínech a lze je opětovně zapalovat i horké (což u většiny výbojek nelze).