Potíže se zažíváním asi ve svém životě poznal každý z nás. A to, že dovedou opravdu potrápit, jistě není nutné zdůrazňovat. Jednou z nejnepříjemnějších potíží je průjem. Ten ale není považován za nemoc, nýbrž za signál, že se v těle odehrávají nějaké špatné pochody silnezdravi.cz. Organismus se prostě něčemu brání.
- Většinou mají na jeho vzniku podíl škodlivé toxiny a průjem pak trvá jeden až dva dny.
- Poté odezní a střeva opět fungují v normálním režimu.
- – Někdy mohou být ale projevy závažnějšího charakteru a pak je nutné vyhledat lékaře.
- – Zejména v případě, pokud průjem doprovází horečka vyšší nežli 38 °C, křeče, závratě nebo stolice obsahuje krev.
Průjem může být také vyvolán stresem, nedostatkem vitamínů či užíváním antibiotik. V tomto případě je vhodné nasadit probiotika, která obnoví hladinu potřebných pozitivních bakterií ve střevech. Vážným problémem se může průjem stát u dětí, zejména pak u kojenců. Dětský organismus může být dehydrován a pak vzniká riziko trvalého zdravotního poškození.
- Děti, které trpí průjmem, by neměly pít ovocné šťávy (s výjimkou jablečné), sodovku nebo sportovní nápoje.
- Místo léků na potlačení průjmu je mnohem vhodnější podávat banány a rýži.
Stačí podpořit střeva v jejich samoléčbě
Lidské tělo je dokonalé v jedné věci. Některé jeho orgány se totiž umí léčit samy. Střevo mezi ně patří. Místo radikální léčby chemií z lékárny zkuste tedy spíše své střevo v jeho obnově podpořit. Hlavní je vždy doplňovat tekutiny. Vhodný je čas z řepíku nebo ostružinového či malinového listí. Tyto byliny totiž obsahují taniny, které pomáhají zadržovat v těle tekutiny.
- o Dalším krokem je úprava jídelníčku.
Na otázku „Co jíst při průjmu“, je celkem snadná odpověď. Logické jistě bude vynechat mléko, tučné potraviny a také sladkosti. Do svého jídelníčku zařaďte spíše suchary a starší pečivo.
- Poté, co uvidíte, že příznaky pomalu odeznívají, mohou se ve stravě objevit po menších dávkách brambory, bílá rýže a vařená mrkev.
- Z ovoce je nejvhodnější banán, jablko a borůvky.
- Nemusíte se obávat ani vývaru z krůtího nebo kuřecího masa.