Cestování

Cestování s otevřenýma očima


Každý cestovatel má určité destinace, kterým by se chtěl věnovat, a které by chtěl prozkoumat. Někdo se chce vydat do zemí, které utrpěly válkou či stále trpí jejími následky. Je totiž velký rozdíl o situaci jen číst nebo vidět nějaký dokument v televizi, a opravdu se do takové oblasti vypravit. Cestovatel si přiveze nezapomenutelné zážitky, a mnozí lidé si uvědomí, že je třeba otevřít oči a vnímat příběhy, které tyto oblasti vypráví.

kurdistánská vlajka

Irácký Kurdistán

Mnoho lidí si vlastně ani neumí představit ten pocit, kdy člověk opravdu stojí v ulicích poničených válkou, běžně mají lidé strach jet do takové oblasti kvůli bezpečnosti. Právě Irácký Kurdistán si ovšem dává na bezpečnosti záležet, a je hodně patrná na silnicích. Na frekventovaných cestách probíhají kontroly v jednotlivých kontrolních bodech, kde vojáci vždy zkontrolují cestující i vozidla. I přestože si tato oblast prošla bombardováním a museli se zde bránit útokům ze strany Islámského státu, díky tvrdé práci vojáků se bojovníci IS nedostali do vnitrozemí. Příběh Iráckého Kurdistánu je opravdu složitý, ať už se jedná o cestování – s iráckým pasem totiž není cestující příliš důvěryhodnou osobou a musí prakticky všude žádat o víza; o přístup ze strany ostatních států či o nedávnou historii národa týkající seíránsko-irácké války, která je poznamenala v mnoha ohledech. Právě Irácký Kurdistán píše mnoho zajímavých příběhů a postřehů.

bejrút

Paříž arabského světa – Bejrút

Samotný Bejrút přináší mnoho příběhů, jelikož se jedná o město, které bylo roky označováno jako Paříž arabského světa. Co přesně se změnilo? Občanská válka a okupace Izraelem i Sýrií přinesly bohužel městu znatelné šrámy. I tak je v dnešní době Bejrút místem na Středním východě, kde společně žijí křesťané i muslimové.
Jak spolu dokáží žít lidé vyznávající různé náboženství v jednom městě, jak vypadá rozdělené město, a to jak po náboženské, tak i po kulturní stránce? Poutavý článek o městě, lidech i spící hrozbě vysvětlí mnohé.