Krátkodobé vízum je typ pobytového oprávnění, které může být uděleno za různým účelem. K čemu slouží a jakým způsobem o něj požádat?
Co je to krátkodobé vízum
Schengenské neboli krátkodobé vízum je určeno pro cizince ve smyslu obyvatele třetích zemí. Pobyt je pro jeho držitele limitován na maximálně 90 dní. Následně je upraven dalšími náležitostmi uděleného víza, tedy počtem vstupů, územní platností a také dobou platnosti víza a délkou povoleného pobytu.
Uděluje se pro jeden vstup (jednorázové), pro dva vstupy nebo pro více vstupů (multiple) a jako letištní průjezdní.
Účelem pobytu může být například:
- Turistika
- Lázeňský nebo zdravotní pobyt
- Obchod
- Účast na konferenci
- Kultura
- Sport
- Návštěva rodiny nebo přátel
- Pozvání
- Studium
- Vědecký výzkum
- Zaměstnání
- Sezónní zaměstnání
- Zácvik
- Tranzit přes mezinárodní letiště v České republice
Obecně platí, že krátkodobé vízum musí být využito v souladu s podmínkami, za kterých bylo uděleno. To například v případě zaměstnání znamená, že vízum je vázáno na konkrétního zaměstnavatele. A cizinec jej tak nemůže libovolně změnit.
Co je potřeba k vyřízení krátkodobého víza
O schengenské vízum se žádá nejdříve 6 měsíců a nejpozději 15 dnů před cestou. Žádost se všemi stanovenými náležitostmi podává cizinec osobně na zastupitelském úřadu ČR ve třetí zemi.
K žádosti je nutno přiložit:
- cestovní doklad
- 1x fotografii
- doklad uvádějící účel cesty
- doklad o zajištění ubytování po dobu pobytu na území ČR nebo důkaz dostatečných prostředků na ubytování
- doklad o cestovním zdravotním pojištění
- doklady prokazující zajištění nákladů spojených s obživou během předpokládané doby pobytu
- informace umožňující posouzení záměru žadatele opustit území členských států před skončením platnosti víza, o nějž žádá
- na požádání další doklady prokazující údaje uvedené v žádosti o vízum
Náležitosti přikládané k žádosti o udělení víza nesmí být starší 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu, matričních dokladů a fotografie cizince, pokud odpovídá jeho skutečné podobě. Cizojazyčné listiny je nutné opatřit úředním překladem do českého jazyka.
Lze krátkodobé vízum prodloužit?
Lze říci, že ano, nicméně v praxi k tomu dochází minimálně. Primárně existují dva uznatelné důvody pro prodloužení krátkodobého víza:
- důkaz o vyšší moci nebo humanitárních důvodech bránících v opuštění schengenského prostoru
- doklad o vážných osobních důvodech bránících v opuštění schengenského prostoru
Tento úkon spadá do kompetence Služby cizinecké policie. Žádost o prodloužení krátkodobého víza policie vyřídí ve lhůtě do 7 dnů ode dne podání žádosti. Podat je ji nutné na příslušném tiskopisu, a to na na odborech cizinecké policie krajských ředitelství PČR. Prodloužením však, pozor, nikdy nelze překročit výše deklarovanou dobu 90 dnů.
Jak vám může pomoci personální agentura IRS Czech
Úřad bude o udělení krátkodobého víza rozhodovat v zákonné lhůtě 15 kalendářních dní po obdržení žádosti. Ve výjimečných případech se může lhůta ovšem protáhnout až na 45 dní. Celý proces se tedy v praxi v některých případech znatelně prodlužuje a obecně se může i zkomplikovat kvůli tomu, že žadatel nedodá příslušné podklady, případně neověří jejich řádnou platnost.
Pro cizince navíc nemusí být složitou pouze česká administrativa. Výraznou komplikaci představuje v celém procesu také jazyková bariéra. V takovém případě se vyplatí se obrátit na profesionály. Pomoci s komplexním řešením administrativy související s vyřizováním víz vám může personální agentura.
Agentura IRS Czech nabízí komplexní služby o oblasti sjednávání pobytových a pracovních povolení pro cizince. Cílem je tak zajistit rychlý a legální nábor pracovních sil ze zahraničí. V případě, že potřebujete spolehlivě obsadit konkrétní pracovní pozice ve své firmě, neváhejte se na tuto společnost obrátit.