Vytápět svůj byt či kancelář v chladných měsících roku můžeme několika různými způsoby. Mezi tradiční a stále nejoblíbenější patří kotle na tuhá paliva. Dalo by se předpokládat, že vzhledem k vývoji celosvětové situace, jejich obliba ještě více poroste.
- Před tím, než se rozhodnete pro výběr konkrétního kotle, je třeba se zamyslet nad tím, čím budete chtít topit.
- Možností je hned několik.
- Může to být uhlí, dřevo nebo pelety.
- Palivo se dá také v některých případech kombinovat.
Některé kotle jsou také automatické a tím pádem si ušetříte mnoho času i námahy. V případě, že máte levný a dostupný zdroj dřeva určeného na topení, pak by mohl být ideálním řešením kotel na dřevo. Kotle na dřevo mají tu výhodu, že při hoření vzniká minimum popela a škodlivých látek. Dřevo patří do kategorie obnovitelných zdrojů a jeho vliv na vznik skleníkového efektu je bezvýznamný.
- Kotle na dřevo jsou konstruovány tak, aby se dosáhlo vysoké teploty v rozmezí 900 až 1000 °C.
- Při takto vysoké teplotě je záruka vysoké účinnosti spalování a vznik nízkého obsahu škodlivin v kouřových plynech.
Kotel na pelety šetří váš čas
Druhou možností jsou kotle na pelety. Tento typ kotle patří mez bezobslužné. Díky tomu, že disponuje velkým zásobníkem paliva (až 300 l) a také velkým popelníkem (40 l), není nutné pravidelně kotel doplňovat nebo kontrolovat. Podle odborníků je ale zapotřebí pochopitelně zkontrolovat kotel při provozu na plný výkon. To vám však zabere maximálně pět minut denně. Kotel na pelety může být vybaven základním regulátorem ADEX LH REG5, jehož smyslem je řízené spalování a regulace výkonu kotle při změnách v odběru tepla.
- Velice výhodné je pořídit si takový kotel, který byt nejen vytopí, ale také nahřeje bojler TUV.
- A to i v útlumovém režimu.
Pelety vynikají vysokou výhřevností. Další výhodou je, že při manipulaci s peletami nevzniká tolik prachu a nečistot jako v případě uhlí.