Když se rozhodneme vytápět svůj dům zkapalněným plynem (zkráceně LPG), je třeba si vybrat nejen druh paliva ale i způsob jeho skladování. Musíme se rozhodnout, zda to bude propan nebo propan-butan, zda budeme palivo skladovat v nadzemní nebo podzemní nádrži. Stejně důležité je i rozhodnutí, jakými se staneme uživateli.
Jsou dvě možnosti: můžeme si jej koupit nebo pronajmout. Instalace palivové lahve je dobrým řešením všude tam, kde je ztížen přístup k jiným palivům, zejména k síti zemního plynu. Taková instalace palivové nádrže se provádí poměrně snadno, rychle a může být instalována nad zemí nebo zcela zakopána. Výběr řešení je určen mimo jiné také plochou pozemku a hladinou podzemní vody. Palivové nádrže jsou umístěny na soukromém pozemku a zajišťují individuální dodávku plynu po celý rok. Použitý LPG spaluje čistě a efektivně v plynovém systému, přičemž uvolňuje malé množství chemikálií škodlivých pro životní prostředí. Ale jak velké jsou tyto palivové nádrže a kde by měly být umístěny? Kde by to mělo být?
Domácí palivová lahev
Palivové nádrže jsou ocelové nádrže s pevnou konstrukcí. Úspora místa při použití LPG je způsobena tím, že tento plyn je zkapalněný při nízkém tlaku. Takto lze 1000 litrů plynu vyměnit za pouhé 4 litry tekutiny. Aby majitel domu mohl využívat palivo k vytápění, musí být palivové lahve vybaveny pomocnými armaturami. Domácí palivová nádrž není plynová láhev na pozemku, kterou lze snadno vyměnit. Taková nádrž by měla být dostatečně velká na to, aby pokryla potřebu plynu během roku na jedno natankování a díky tomu nemusíte příliš často tankovat. Kapacita zásobníku ve skutečnosti závisí na vytápěné ploše a počtu osob v domácnosti (což ovlivňuje potřebu teplé užitkové vody). Tepelněizolační stav domu má významný vliv na množství potřebné tepelné energie během roku a tím i na spotřebu paliva. Čím lepší je dům zateplený, tím nižší budou v konečném důsledku náklady na vytápění. Při menší potřebě LPG lze použít menší palivovou nádrž.