Zboží

Skládáme herní počítač


Jak by měl vypadat kvalitní počítač na hry a proč se vyplatí si ho složit svépomocí oproti koupi hotové sestavy?

Proč vlastnoručně sestavený počítač

Myšlenka sestaveného počítače je poměrně jednoduchá: Co si sestavíte, to budete mít. U již hotového počítače nikdy nemáte dostatečnou záruku, že jsou všechny komponenty opravdu vyladěné tak, aby odpovídaly vašim potřebám.
Herní PC je z podstaty drahé. Zákazník však naopak vyžaduje co nejnižší cenu, což jsou navzájem jen těžko slučitelné požadavky. Musí se proto přistupovat na kompromisy. Co lze, zajistí se ve formě maximálně levných komponent, často však na úkor kvality.
Při sestavování PC si tak máte šanci svůj počítač ohlídat co se týče jednotlivých součástí doslova do posledního šroubku. Na co byste si měli dát pozor?

Grafická karta – srdce každého herního počítače

Grafická karta platí u herního počítače za jednoznačně nejdůležitější část. V současné době je již v zásadě lhostejné, zda si vyberete grafiku od AMD nebo od značky Intel. Kvalitou i cenou lze oba majoritní výrobce považovat za srovnatelné. Aktuálně lze sáhnout například po čipu GeForce RTX 2060.

grafika

Do základní desky se zpravidla uchycuje v PCI-E 16x slotu. Ten poznáte tak, že se jedná o nejbližší u patice s procesorem.

Procesor aneb na výkonu záleží

Procesor by se dal analogicky přirovnat k mozku počítače. Podstatné je, aby byl k vaší grafické kartě adekvátně výkonný. Opět je nutné si zvolit mezi AMD nebo Intel. Platí, že čím výkonnější procesor si v rámci aktuální série vyberete, tím lépe.
V současné chvíli má smysl sáhnout pro náročnější hry minimálně po Intel Core i5 a i7, AMD A10 a Ryzen 7.
Adekvátně vámi vybranému procesoru je pak nutné zvolit základní desku s vhodným typem podporované patice. A pozor, různé typy patic nemusejí vypovídat nutně o výkonnosti.

Jak má vypadat základní deska

U základní desky je vhodné již předem myslet na to, aby měla možnost chlazeného napájení pro možnost taktování. Tím se ještě více zlepší herní výkon.
Vybereme si takovou základní desku, která má námi požadovaný počet paměťových slotů. Mohou být dva, případně čtyři. Jestliže si zvolíme desku se čtyřmi sloty, je nutné si uvědomit, že osadíme vždy alespoň dva. To je kvůli chodu dual-channelu.

deska

Kolik je potřeba RAM?

RAM paměť určuje, jak plynule bude náš počítač fungovat. Proto přirozeně platí, že nemá smysl operační paměť budoucího počítače zcela poddimenzovat.
Výkon poznáte především podle frekvence, která je udávaná v MHz. Čím vyšší hodnota, tím výkonnější paměť máte před sebou. Druhým podstatným parametrem je časování. Tady platí opak, tedy čím nižší, tím ve výsledku lépe.
Lze říci, že aby herní počítač bez problémů zvládl i náročnější herní tituly, má smysl si pořídit minimálně 16 GB RAM. Modely s 8 GB lze považovat za jakýsi slabší základ.
Samotná instalace modulu do základní desky je poměrně jednoduchá, stačí za použití mírné síly nacvaknout modul na příslušné místo.

herni-pc

Jak si vybrat pevný disk

Počítač se pochopitelně neobejde bez pevného disku, na který se budou ukládat data. Interní disk se připojuje přes interní sběrnice. Ty můžou být buď typu SATA či PCI Express. Dříve se používal PATA.
Stále ještě se setkáte s klasickými plotnovými disky. Pokud si ho vyberete, zvolte minimálně 7200 otáček. Zásadní výhodou je především nízká cena. Co do výkonnosti však HDD nedostačují parametrům současných SDD. Jsou mechanicky odolné, proto se používají v noteboocích. Nicméně se díky své spolehlivosti a rychlosti hodí i do desktopů.
Nevýhodou je, že disk o kapacitě 1 TB bude v SSD provedení několikanásobně dražší. Proto se v praxi uplatňuje kompromisní řešení: Menší systémový disk ve formě SSD a větší otáčkový disk sloužící primárně k ukládání dat.

Repasované herní počítače – způsob, jak ušetřit

Už máte představu o hardwaru svého nového herního počítače? Našli jste na internetu nejvýhodnější cenové nabídky za komponentu? Pokud chcete ještě více ušetřit mrkněte na tzv. repasované herní PC např. na stránkách www.incomputer.cz.
Repasované PC pochází z vyšších modelových řad výrobců a obsahují kvalitní komponenty. Před dalším prodejem prochází náročným testováním a případnou výměnou vadných dílů.
Pokud zvolíte vhodný počítač, který odpovídá vámi vybrané základní deska a procesoru, můžete pak pořešit už pouze grafiku či RAM a ve výsledku výrazně ušetříte. Na repasované počítače je samozřejmě záruka 12 měsíců a slevy se pohybují kolem 60 %.